İnternette Video Çekerek Para Kazanma

Video veya film yapımcısı mısınız? Videolar oluşturup bunları YouTube, Metacafe veya MySpaceTV video gibi sitelere yüklüyor musunuz? İzleyicilerinizden birçok geri bildirim alıyor olabilirsinz, videolarınız beğeniliyor ve paylaşılıyor olabilir. Belki de düşünüyorsunuzdur: Bundan nasıl para kazanabilirim?

Belki de kameraman, video yapımcısı veya editörü olmak üzeresiniz. İnternetin yararlanabileceğiniz bir video ve film cenneti olduğunun farkına varmışsınızdır. Belki de hâlihazırda bir işiniz vardır ve internet üzerinden video servisi ve video ile ilgili ürünler satarak fazladan para kazanmak istiyorsunuzdur.
Evet, internetten video sayesinde para kazanabilirsiniz. Bunun için cepleri para dolu ahım şahım bir yapımcı olmanıza gerek yok. Bunun için okul okumanıza gerek yok. Hatta ve hatta kaliteli bir kamera ve video düzenleme araçlarına da ihtiyacınız yok.

Ne tür video çekeceğinize ve hedeflerinizin ne olduğuna bağlı olarak izleyebileceğiniz çeşitli yollar ve gidebileceğiniz farklı doğrultular var.

Profesyonel bir video veya film, kısa film veya bağımsız film yapımcısı için en iyi tercih internette yayın yapabilmek adına halihazırda hizmet veren servis sunucularından birisini kullanmaktır. Atom Films, Break, iFilm ve My Damn Channel gibi şirketlerin hepsi profesyonel video yapımcılarından video satın alıp bunların lisanslama işlerini yürütmektedir. Internet Video Magazine üzerinden bu videoları satın alan sitelerin listesini görebilirsiniz.

Bu video dağıtımcıları videolarınızı içerik şirketlerine lisanslarlar ve ayrıca filmlerinizi kendi internet sitelerinde yayınlayarak elde ettikleri kazançları sizle paylaşırlar.

Bu tür sitelerin çoğu videonuzdan önce reklamlarını aynı zamanda web sitelerine de reklam ve bannerlarını yerleştirirler. Bu siteler sizin içeriğinizden kazandıkları para üzerinden videolarınız ve filmleriniz için size ödeme yaparlar.

Atom Films “Reklamlardan iyi miktarlarda para kazanıyoruz ve kazancımızdan belirli bir yüzdeyi içeriği oluşturanlarla paylaşıyoruz. Ödenen para Atom Films’teki filmlerin popülerliğine göre değişmekte dolayısıyla filminiz ne kadar çok izlenirse siz de o kadar çok para kazanırsınız.” demektedir.

AtomFilms gibi şirketler diğer şirketlere aynı zamanda video içerik sağlayıcısı olarak görev yaptıkları için, size bundan da bir pay öderler. AtomFilms; Comedy Central, Spike TV, Verizon’s Vcast ve Bell South’un web portalları için içerik sağlamaktadır. Bu şirketler Atom’a içerik için ödeme yaparlar ve Atom buradan sağlanan kazançla da, bu içeriğin yaratıcılarına ödeme yapar.

AtomFilms’e göre, şirketin içinde barındırdığı çoğu film ve video yapımcısı yüzlerce, bazıları binlerce ve en başarılı yapımcılar ise on binler hatta yüz binlerce dolar kazanmaktadır.

Bazı sitelerde ise izleme başına ödeme sistemi mevcuttur ve bu sistem “nasıl yapılır” veya gezi videoları veya başka yerden kolayca ulaşılamayacak şekilde “özel içerik” sağlayan videolar için en iyi sistemdir. Bu alanda başı çeken siteler Veoh, BrightCove, VideoJUg ve ExpertVillage siteleridir. ExpertVillage’da, her “nasıl yapılır” videosu için 100$ ile 1000$ arasında para kazanırsınız. Videonuz bir konu üzerine odaklanmış olmalı ve her biri 1 ila 3 dakika süren 15 adet bölümden oluşup konuya hakim olan bir “uzman” barındırmalıdır.

Eğer halihazırda bir işletmeye sahipseniz ve bunu video aracılığıyla tanıtmak istiyorsanız, bunun için birkaç seçeneğiniz mevcuttur. Çekmiş olduğunuz eğitim videolarının dağıtımını yapmak için yukarıdaki izledikçe öde sistemlerinden birisini kullanabilirsiniz. Televizyon reklamlarınızı “ücretsiz” video sitelerinden birine veya birkaçına yükleyebilir veya sitenize ziyaretçi çekecek şekilde “viral” videolar çekebilirsiniz.

Bunlara en iyi örneklerden birisi BlendTec adlı şirketin oluşturduğu “Will It Blend” (Parçalanacak Mı?) adlı video serisidir. İlk olarak Blendtec CEO’su Tom Dickson ve onun eski eşyalarını parçalama konusundaki şakadan ortaya çıkan bu seri, birden viral haline gelmiştir. Şirket bunu takip eder şekilde, onun her türden ve büyüklükten nesneyi (bilyelerden tutun iPhone’a kadar) parçaladığı birçok video çekmiştir. Bu şirket için mükemmel bir reklam aracına dönüşmüş ve birçok insanın şirketi tanımasını sağlamıştır.

Çoğu müzisyen kendilerini, gruplarını ve müziklerini tanıtmak için videoya başvurmaktadır. Bu müzik endüstrisindeki aracıları kullanmadan, yeni dinleyiciler ve müzik tutkunlarını çekmek için harika bir yol olabilir. Müzisyenler bunun için videolarına web sitelerinin bir linkini eklemekte veya izleyicilere videolarını izledikten sonra kampanya kodu sağlamaktadır.

İnternete yükleyeceğiniz videolardan para kazanmanızı sağlayacak en ilginç yol ise her türden videoyu yükleyebileceğiniz siteleri kullanmaktır.

Bu video, video kayıt cihazınızla veya telefon kameranızla kaydedebileceğiniz kısa film veya video klip gibi herhangi bir türden video olabilir. Bu videoyu çektiğiniz sürece bundan para kazanabileceğinizi bilmelisiniz. Videonuz yayınlandıktan sonra, ne zaman birileri videonuzu izlerse siz de bundan para kazanırsınız. Bu tamamen iyi bir içerik oluşturmakla alakalıdır. YouTube, LuluYV, Flixya, Revver, BlipTV ve diğer birçok siteyi bu amaçla kullanabilirsiniz. Ayrıca ExpertVillage ve HowCast gibi çok miktarda “nasıl yapılır” videosu barındıran siteyi de ziyaret edebilirsiniz.

Örneğin, BlipTV’yi ele alalım. BlipTV videonuza reklam verme karşılığında geliri %50-%50 paylaşma fırsatı sunmaktadır. Blip TV “sizin için en uygun reklam şirketlerini bulabileceğiniz açık bir reklam platformu. Eğer popüler bir şovunuz varsa size gerçek ve dürüst bir sponsorluk için gidip medya patronlarıyla dahi konuşabiliriz.” demektedir.

Diğer bir seçenek de YouTube’dur. YouTube en son yaptığı açıklamada videolara reklam alacağını ve buradan elde ettikleri geliri içerik sahipleriyle paylaşacaklarını belirtmiştir. Bu habere Yahoo News ve A P sayfasından ulaşabilirsiniz.

Revver – Revver’a video yükledikten sonra, bu site videonuza bir reklam ve bu siteye özel bir takip teknolojisi ekler. Bu videodan elde edilen tüm gelirler Revver ve sizin aranızda yarı yarıya bölüştürülür. Revver’a göre “Reklamlar videonun kendisine eklendiği ve video nerede izlenirse izlensin orada olacağı için, videolarınızın nasıl dağıtıldığının bir önemi yok. Ne kadar çok insan sizin videonuzu e-postalar, web sitelere yükler veya indirirse, siz de o kadar çok para kazanırsınız”.

Bu sistem göze oldukça ilginç gelmektedir. Revver size başkalarının videolarını Revver üzerinden paylaşırsanız da para ödemektedir. Diğer Revver üyelerinin videolarını paylaşarak reklamdan elde edilecek gelirin %20’sini kazanırsınız. Geri kalan gelir video yapımcısı ve Revver arasında yarı yarıya bölüşülür.

My WeShow herkesin internetten video işi yapmasını sağlar: video içeriği bulma, oluşturma, tartışma, paylaşma ve bundan para kazanma gibi.

Videonuzu Tanıtmalısınız

Videolarınızı yükledikten sonra onları tanıtmalı ve dünyanın geri kalanına videonuzun izlenmeye hazır olduğunu duyurmalısınız. Örneğin, en sevdiğim sitelerden birisi French Maids TV’dir – Fransız Hizmetçiler tarafından hazırlanan “nasıl yapılır” temalı viral videoları içerir. Bu kanalın videolarını her yerde bulabilirsiniz – Revver, BlipTV, YouTube vb. Yapımcı Tim Street’e göre bu kanal bu videolar sayesinde sadece şovun sponsorlarından para almakla kalmayıp aynı zamanda Revver ve benzer sitelerdeki linkler sayesinde her ay binlerce dolar kazanmaktadırlar.

Bu şovlar her videoda ürünlerini veya servislerini tanıtmak için bolca miktarda mizah ve bir tutam da erotizm kullanmaktadırlar. Bunlara ek olarak, Tim şovunu tanıtmak için RSS ve podcast bağlantılarını da kullanmaktadır.

Tim şunu söylemektedir: “Mutlaka bir RSS oluşturduğunuzdan, yani videolarınızın podcastinin olduğundan emin olun. Sonrasında tüm podcast bağlantılarında isminizin çıkması gerekmektedir ve en önemlilerinden birinde, sizin hayatınızı değiştirebilecek olan iTunes mağazasında yerinizi alabileceksiniz demektir. iTunes French Maid TV’nin tanıtımında başka hiçbir şeyin yapmadığı kadar katkıda bulunmuştur. French Maid TV’yi iTunes mağazasına sokmak yaklaşık bir ay kadar sürdü. iTunes’a girdikten üç gün sonra ise French Maid TV en üst sıradaydı ve yaklaşık yirmi bin takipçisi vardı.”