Sosyal Medyayı Kullanarak İnternetten Para Kazanmak İçin 7 İpucu

Sosyal medyadan pazarlama ne demektir biliyor musunuz? Networking sayesinde para kazanmayı?

İnternetten bir şekilde para kazanmadan önce ilk önce yapacağınız şeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Öncelikle konu hakkında kendinizi eğitmeli, sonrasında da para kazanmaya başlamalısınız.

Sosyal medyadan pazarlama nedir?

Sosyal Medyadan Pazarlama, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çevrimiçi ve çevrimdışı olarak tanıtmak ve pazarlamak amacıyla Sosyal Medya Platformlarını pazarlama aracı olarak kullanmaktır.

Sosyal Medyadan Pazarlama hâlihazırdaki ve potansiyel müşterilerinizle iletişime geçmek, sosyalleşmek, bağlantı oluşturmak, arkadaş olmak ve sohbet etmek için yaratıcı bir yoldur.

Sosyal medyadan pazarlama ürün ve servislerinizi sosyal medya ve networking sitelerinde tanıtmak ve satmaya çalışmaktır. Sosyal ağlara örnek olarak Facebook, Twitter, MySpace, YouTube, People String ve diğerleri gösterilebilir.

Diğer tür sosyal platformlar bloglar ve forumlardır. Blog yazmak kendi ürününüz hakkında yazmanızı ve binlerce kişiye ulaşmanızı sağlar. Forumlar sitenize veya blogunuza link sağlamanıza yarar. Forumlarda diğer üyelere ürününüzden bahsedebilirsiniz. Forumla veya ürünlerinizle ilgili olarak insanlarla konuşur, ilişki kurar, sorularını cevaplarsınız.

Networking sayesinde nasıl para kazanırım?

1. Kendinize Bir Web Site veya Blog Oluşturun:

Eğer iyi bir şekilde tasarlanmış bir web siteniz veya blogunuz yoksa sosyal medyadan yararlanamazsınız. Web sitesi yaptığınız işi, ürünlerinizi veya sunduğunuz hizmeti görmek için sosyal medyalardan sitenize gelen ziyaretçilerin olacağı çevrimiçi bir ofis veya mağaza gibidir. Dolayısıyla iyi tasarlanmış bir web sitesi can alıcı bir noktadır.

2. Çeşitli sosyal web sitelerinden kendi web sitenize link sağlayın:

Bu sizin web sitenizdeki ziyaretçi sayısını artıracak ve daha çok müşteri kazanıp daha fazla satış yapmanıza yarayacaktır.

Eğer bu işi para kazanmak için yapıyorsanız, gelirinizin artacağından emin olabilirsiniz.

İnternetteki birçok pazarlama çeşidi sayesinde, sosyal medyadan para kazanmak potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkmak için kolay ve hızlı bir yol haline gelmiştir. Eğer yeterince çaba gösterirseniz 2 aydan daha kısa bir sürede yeni bir blog açıp günlük 500 ziyaretçi toplamamanız için geçerli hiçbir sebep bulunmamaktadır.

3. Kendi Sosyal Medya Araştırmanızı Yapın:

Her sosyal medyanın kendine ait üyelik çeşitleri bulunmaktadır. Dolayısıyla ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlar ve satarken hangi sosyal platformu kullanacağınıza karar vermek için kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneririz. Yanlış bir pazara girmek istemezsiniz.

Sosyal platformlarda nasıl para kazanacağınızı öğrenmek için hangi sitelerin size en uygun olduğu ve ulaşmaya çalıştığınız müşteriler üzerinde araştırma yapmalısınız.

4. Sosyal medyayı doğru kullanmak için kendinizi eğitin:

İnternetten blog, forum, e-kitap ve videolar yoluyla sosyal medya eğitimi sunan web sitelerine erişebilirsiniz. Özellikle ürün ve hizmet pazarlama konusunda sosyal medyanın nasıl işe yarayacağını öğrenmeye çalışın.

5. Sıkı Çalışın:

Sosyal ağlardan para kazanabilmek için diğer pazarlama yöntemlerinde de olduğu gibi her daim sıkı çalışmanız gerekmektedir. Eğer bunu yapmaya hazırsanız internetten herhangi bir işi kurabilir ve yönetebilir ve bunu tanıtmak için de sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

6. Pazarlamanın Geleceği Sosyal Ağlarda:

Markanızın Pazar payını büyütmek sosyal medyalara bağlıdır. Unisfair’in araştırmasına göre 2010’daki pazar payları şu şekildedir:

 • Sosyal Medya: %75
 • Arama Motorları / SEO: %51
 • E-Posta Üzerinden Pazarlama: %49
 • Sanal Etkinlikler: %48
 • Çevrimiçi Reklamlar: %28

7. Sosyal Medya Üzerinden Ne Başarmak İstediğinize Açık Olarak Karar Verin:

Örneğin:

 • Büyük bir hayran kitlesi ve sosyal kanalınızın yardımıyla marka bilinilirliği oluşturun
 • Düzenli olarak markanızı kullanıcılarla buluşturmaya çalışın
 • Yeni müşteriler çekin ve satışlarınızı artırın

8. Ziyaretçi Çekmek İçin Yarışmalardan Yararlanın:

Bu sitenize ziyaretçi akmasını sağlayacak, özellikle de işin ucunda ödül varsa. Bunun etkileri şu şekilde olacaktır:

 • Yüzbinlerce tekil sayfa görüntülemesi
 • Markanın artan şekilde göz önünde bulunması
 • Markanızın halka ilişkiler aktivitelerinde gözle görülür ve devamlı artış göstermesi